Ortodonti

Ortodonti dişlerin ve çene kemiklerinin düzensizliklerinin tespiti, önlenmesi ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır. Dişlerdeki çapraşıklıklar ve çene kemikleri arasındaki uyumsuzluklar çok çeşitli nedenlerle oluşabilmektedir. Ortodontik tedavinin amacı çenelerin ve dişlerin ilişkilerini düzelterek optimum fonksiyonun ve estetik bir gülümsemenin sağlanmasıdır. Her yaş grubu için uygulanabilir ve yaşa göre tedavi yöntemleri değişiklik göstermektedir. Hem kendi diş dokularını korumak, hem de güzel bir gülüşe ve sağlıklı dişlere sahip olmak isteyen herkesin tercih edebileceği bir tedavidir.

Ortodontik tedavi esnasında büyüme ve gelişimi yönlendirici çeşitli apareyler, metal braketler, estetik braketler, şeffaf plaklar ve lingual braketler kullanılabilmektedir.

Metal braketler, ortodontik tedavide geçmişi en eskiye dayanan, hızlı ve ekonomik olan bir seçenektir. Standart olarak üretilen bu braketler dişlerin üzerine sabitlenir ve ark telleri aracılığıyla dişlerin hizalanması sağlanır.

Estetik braketler; tedavi yöntemi metal braketlerle aynı olmakla birlikte, üretildikleri materyallerin diş renginde ve estetik materyaller olması nedeniyle, estetik kaygısı olan hastaların tercih edebileceği bir alternatiftir.

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi, hastalarımızdan aldığımız dijital ölçüler ile dijital olarak planlanıp kişiye özel olarak üretilen plakların kullanılmasıyla yapılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde metal veya estetik braketler kullanılmaz. Yemek ve dişlerin temizliği esnasında plakların çıkarılabilmesi nedeniyle son derece konforlu ve estetik bir seçenektir.

Lingual braketlerle ortodontik tedavi, dişlerin iç yüzüne yerleştirilmek üzere kişiye özel olarak üretilen braketlerle yapılan tedavi yöntemidir. Braketler ve tellerin tamamıyla dişlerin iç yüzüne yerleşmesi sayesinde tamamen görünmez ve estetik olan tedavi yöntemidir.