Çene Eklemi Tedavisi

Çene eklemi rahatsızlıkları baş ağrısı, çene ağrısı, ağız açıp kapatırken kısıtlılık veya takılmaların olması, yemek yerken çeneden ses gelmesi gibi belirtileri olan, diş sıkma veya gıcırdatma (bruksizm) ile birlikte görülebilen rahatsızlıklardır.

Çene eklemi rahatsızlıkları, çiğneme sisteminin karmaşık doğasının herhangi bir bileşeninden kaynaklanabilmektedir. Bu kaynağın doğru belirlenmesi, eklem tedavisinin doğru yapılabilmesi ve başarısı açısından son derece önemlidir. Hastalığın tanısında, hastanın detaylı hikayesinin dinlenmesi, klinik muayene ve gerekli durumlarda çeşitli görüntüleme yöntemleri ile bulguların değerlendirilmesi esastır.

Eklem rahatsızlıklarının tedavisinde  kişiye özel olarak üretilen ve uyku esnasında dişlerin üzerine takılan plaklardan (splint) yararlanılır. Splintler sayesinde çiğneme kaslarına ve çene eklemine gelen yükler azaltılarak rahatlama elde edilir. Buna ek olarak splintin dişlerin yüzeyini sarması nedeniyle sıkmaya bağlı olarak dişlerin aşınmasının önüne geçilir. Rahatsızlığın türüne göre belirli aralıklar kontrol seansları yapılır. Gerektiğinde yardımcı olarak ilaç tedavisi de uygulanır.