Genel Diş Hekimliği

Genel diş hekimliği uygulamaları diş çürüğü veya başka sebeplerle madde kaybına uğramış dişlerin uygun materyaller ile restorasyonunun yapılarak, estetik ve fonksiyon açısından devamlılığının sağlandığı uygulamalardır. Dişin restorasyonu esnasında kompozit veya porselen materyallerden faydalanılabilir.

Kompozit dolgular doğal diş rengine uygun olarak uygulandığından estetik sonuçlar sağlamaktadır. Öncelikle dişlerdeki çürük dokusu ortadan kaldırılır, kompozit materyal tabakalar halinde, doğal diş formuna uygun şekilde uygulanır ve özel bir ışık ile sertleştirilir. Diş yüzeyine kimyasal olarak tutunan bu malzemeler hem ön hem de arka bölge dişlerde az miktarda diş kayıplarını tamamlamak için idealdir.

Diş dokusunun daha çok kaybedildiği durumlarda, restorasyonun sağlamlığını arttırmak ve doğal diş sınırları ile mükemmel uyumu yakalamak amacıyla porselen dolgular kullanılmaktadır. Porselen dolgular materyal özellikleri sayesinde kompozit dolgulardan çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Çürük diş dokusu temizlendikten sonra, kliniğimizde ağız içinden alınan dijital ölçü sayesinde kişiye özel ve dijital olarak porselen dolgular tasarlanır ve hastaya uygulanır.

Diş dokularındaki enfeksiyonun dişin damar ve sinir paketi olan pulpa dokusuna kadar ilerlediği durumlarda kanal tedavisi uygulaması yapılmaktadır. Bu ilerlemiş enfeksiyon durumunda ağrı, sıcak-soğuk hassasiyeti veya apse görülebilir. Kanal tedavisi ile dişin pulpa dokusu çıkarılıp, kanallar temizlenip, dezenfekte edilerek doldurulur. Bu sayede diş kaybının önüne geçilir ve hasta kendi diş dokularını kullanmaya devam edebilir.